Windows 10 Update Kapatma

Windows 10 Güncelleme Kapatma

Öncelikli olarak Windows 10 ‘da eskiden olduğu gibi “güncelleştirmeleri hiç bir zaman denetleme” gibi seçenek mevcut değil. Bu nedenle farklı yöntemler ile update hizmetini belirli bir süre veya komple kaldırmayı göstereceğiz.

Yöntem 1: Hizmetlerden Update devre dışı bırakmak

Hizmetlerden windows update hizmetini durdurmayı deneyelim. Bunun için arama bölümünü açıp Türkçe kullanıyorsanız “hizmetler” ingilizce dil kullanıyorsanız o zaman “services” yazarak Windows Services bölümüne giriş yapıyoruz.

 

Bu bölümden sonra karşınıza hizmetler ekranı açılacaktır. Bu ekrandan “windows update” hizmetini bulup sağ tıklayacağız.

Gelen ekranda “Durdur” seçeneğine tıklayın ve Windows Update hizmetini durdurun.

Tekrar sağ tıklayıp bu defa gelen bölümden “özellikler” seçeneğine tıklayarak devam edin.

Bu noktadan sonra özelliklere tıklayın ve açılan pencereden “Başlangıç Türü” seçeneğinden “Devre Dışı” nı seçin. Böylelikle bilgisayar açıldığında windows update hizmeti çalışmayacaktır.

 

 

Bu şekilde güncellemeleri kapatabilirsiniz. Eğer güncelleştirmeleri tekrar açmak istiyorsanız “Windows Update” e sağ tıklayıp “başlat” butonuna tıklayarak tekrar çalışır hale getirebilirsiniz.

Yöntem 2: Update servisini kalıcı olarak silmek

Bu yöntem windows güncellemelerinizi komple sonlandıracaktır. Bu işlemden sonra kesin olarak güncelleme işlemleri yapamazsınız.

Windows update bazen insanları çok bunaltabilir yada başka nedenlerden dolayı kullanmak istemeyebilirsiniz. Sistemden komple update dosyalarını kaldırmak için şu işlemleri yapmamız gerekiyor.

Windows arama kutucuğuna “cmd” yazıyoruz ve “yönetici olarak çalıştır” diyoruz.

 

Ekrana console geliyor. Konsola şu komutumuzu veriyoruz ve enter’lıyoruz.

sc delete wuauserv

Bu şekilde dedikten sonra Windows Update hizmeti sistemimizden komple siliniyor ve servis etkisiz hale getiriliyor. Bu işlemler tamamlandıktan sonra bilgisayarınıza bir restart (yeniden başlatma) yapmanızı öneririz.

Bu dosyayı sildikten sonra tekrar güncelleştirmeleri nasıl açabilirim?

Eğer ilerleyen aşamalarda güncelleştirmeleri tekrar kullanmak istemeniz durumunda ise Microsoft’un Windows Update Asistanını bilgisayarınıza indirerek, asistan sayesinde kolaylıkla güncelleme yapabilirsiniz.

İndirmek için ise bağlantıyı kullanın ve çıkan sayfada “hemen güncelleştirin” butonunu kullanarak indirme işlemini tamamlayınız.

Böylelikle istediğiniz zaman bilgisayarınızı son süreme kolaylıkla yükseltmiş olursunuz. Üstelik Donma-kasma problemleride yaşanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.