Şifreler Nasıl Kırılıyor?

Çok güvendiğiniz şifreler nasıl kırılıyor ve şifre kırma işlemi nasıl yapılıyor eğer bunları merak ediyor iseniz yazımızı mutlaka okumalısınız.

Neredeyse herkesin başına gelmiştir şifre çaldırma veya bir şekilde şifrenizin çalınıp hesaplarınıza başkaları sahip olabilir veya hesaplarınızı tamamen kaybede bilirsiniz veya çeşitli yollar ile hesaplarınızı geri kazana biliyorsunuz. Gelin bu işlemler nasıl yapılıyor hep birlikte öğrenelim.

İlk başta tabi ki de güçlü bir şifre kullanmanız gerekmektedir. Eğer güçsüz ve kolay bir şifre kullanır iseniz şifreni ve şifreleriniz kolaylık ile kırılabilir ve hesaplarınız başka şahısların eline geçe bilir.

En çok kırılan şifre çeşitlerinden olan kablosuz ağ şifreleridir. Aslında son çıkan şifrele yöntemi olan WPA-2 bu sene kırmayı başardılar. Bu işlem zorda olsa belirli yöntemler ile artık tüm wifi şifreleri kırıla biliyor. Eğer sizden habersiz bir şekilde internetinize başka cihazlar bağlanıyor ise bunun tek cevabı şifreniz kırılmıştır veya çalışmıştır. Wifi şifreniz çalınma şüpheniz var ise halen kırılması zor olan WPA-2 yapmanız ve zor, güçlü bir şifre koymayı dener iseniz şifreniz kırılması diğer şifreleme tiplerinden daha zor kırılacaktır. Çaldırma işlemini açıklar isek: Diyelim ki siz bir arkadaşınıza kablosuz ağ şifrenizi verdiniz. Bu arkadaşınız sizden habersiz kablosuz ağ şifrenizi hiç tanımadığınız başka şahıslara vere bilir ve sizler bunun sonunda şifrenizi çaldırmış olacaksınız. 

Peki bu şifreler nasıl kırılıyor: Şifre kırma işlemi aslında hangi şifre olur ise olsun çok zordur. Aslında şifre kırma işlemlerinden bir çoğu şifreler deneme yanılma yolu ile kırılmaya çalışılır. Bu işlem şifreyi kırmak isteyen kişinin tamamen şans eseri şifrenizi bulması ile gerçekleşir. Diğer bir işlem ise bazı yasal olmayan ve herkesin ulaşamayacağı programlardır. Aslında internette bir çok şifre kırmak için programlar mevcut fakat %99’u hiç bir işe yaramıyor ve ya bilgisayarınıza virüs bulaştırıyor yada reklam yaparak sizden para kazanıyorlar. Şifre kırmak herkesin bildiği kadar kolay ve basit bir işlem değildir. Şifreleme sistemleri ne olursa olsun kırmak zordur ve bu işlerden anlamayan hiç bir şahıs şifre kıramaz. Lütfen şifrelerini kimse ile ve hiç bir yerde paylaşmayınız. Güvenmediğiniz hiç bir cihazda şifre girme işlemi yapmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.