NVIDIA, Mining Kartı Gelirlerini Saklamakla Suçlanıyor!

Geçtiğimiz dönemin çokça konuşulan dijital faaliyetlerinden kripto madencilik, popüler olduğu dönemi adeta kasıp kavurdu. Ekran kartları ile para kazanılan bu teknolojik iş alanı, doğal olarak özellikle bilgisayar donanımı üreticilerinin de kasasını doldurdu. Ancak bazı NVIDIA yatırımcılarına göre şirket bu alandan elde ettiği gelirin büyük bir kısmını dolaylı olarak gizlemeyi tercih etti!

Ekran Kartı Devine Şok Kripto Madencilik Suçlaması!

İki NVIDIA yatırımıcısının Kaliforniya’da açtığı dava, şirketin 3 büyük yöneticisini doğrudan hedef alıyor. CEO Jensen Huang, CFO Colletto Kress ve GeForce bölümü başkanı Jeff Fisher’ın suçlandığı davanın konusu ise satılan mining kartlarının gelirleri. Yatırımcıların iddiasına göre NVIDIA, mali raporlarda mining kartlarından elde edilen gelirin büyük bir kısmını oyuncu kartlarına aktardı. Böylece yüksek kârlılığa sahip olan madencilik kartları, kağıt üstünde şirkete zarar ettiriyormuş gibi gösterildi.

Mahkemeye sunulan raporlarda NVIDIA’nın 2018 ve 2019 yıllarında kripto madencilik kartlarından 1.7 milyar dolar kazandığı iddia ediliyor. Ancak yine iddialara göre şirket 1.1 milyar dolarlık geliri oyun kartlarından kazanılmış gibi gösterdi. Bu durumun ABD yasalarına aykırı olduğunu belirten yatırımcılar, şirketten ve ilgili yöneticilerden tazminat talep ediyor.

2017 sonuna doğru büyük bir pazar oluşturan kripto madencilik, oyunculara yönelik ekran kartı stoklarının uzun süre tükenmesine neden olmuştu. AMD ve NVIDIA ise çözümü bu alana yönelik özelleştirilmiş kartlar üretmekte bulmuştu. Daha sonra mining işleminin zorlaşması ile pek çok kişi online madenciliğe yönelik kurdukları sistemleri satmak zorunda kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.