Bitcoin’de Long ve Short Pozisyon nedir?

Kripto paralara meraklı bununla ilgilenen ve yatırım yapan herkesin merak ettiği long ve short pozisyon nedir? gibi soruların cevabını yanıtlamaya çalıştık ancak yazının daha anlaşılır hale gelmesi adına, öncelikle birkaç terimi açıklayarak başlayacağız.

Long pozisyon nedir?

Türkçe kaynaklarda Uzun Pozisyon olarak karşınıza çıkabilir. Long pozisyon almak, yatırım aracının değer artışı gerçekleştireceği düşünülerek yatırım yapılmasıdır. Bir süre sonra alım yaptığınız yatırım aracı yükselir ve siz de satarsanız yükseldiği miktarda kar elde etmiş olursunuz. Fakat değer kaybeder ve siz hala pozisyonda kalmaya devam ederseniz henüz zarar etmiş sayılmazsınız, çünkü bahsi geçen yatırım aracının yükselme ihtimali hala mevcuttur ve siz pozisyonu kapatmadığınız sürece, artış ya da düşüş pozisyonun durumunu niteler.

Short pozisyon nedir?

Türkçe kaynaklarda Kısa Pozisyon olarak karşınıza çıkabilir. Short pozisyon almak, hissenin değer kaybedeceğini düşünerek satış yapmak demektir. Bitcoin örneği üzerinden gidecek olursak, şu an satar ve ileride değeri düşünce tekrar alırsanız, aradaki fark sizin Bitcoin cinsinden karınız olur. Özellikle kaldıraçlı piyasalarda yaygın bir yöntemdir.

Örneklemek gerekirse; diyelim ki elinizde 1.000 Dolar var ve 10x kaldıraç kullanacaksınız. Bitcoin’in çok yükseldiğini ve artık değer kaybedeceğini düşünüyorsunuz. Bitcoin’in o anki fiyatı 5 bin Dolar, elinizdeki 1.000 Doları teminat gösterip kaldıraç kullanarak 10 bin dolarlık Bitcoin’e Short Pozisyon açıyorsunuz.

Artık hesabınızda 10 bin ABD Doları var. Bitcoin gerçekten değer kaybetti ve 4.000 Dolar seviyelerine geriledi, siz de artık değer kaybına uğramayacağını düşündüğünüz için almış olduğunuz Short Pozisyonu kapattınız. Bu işlemden 2.000 Dolar kazanmış oluyorsunuz. Değer kaybedeceğini düşündüğünüz Bitcoin’in; değer kazanıp 5.500 Dolar olması durumunda, yatırmış olduğunuz 1.000 Dolar’ı kaybetmiş olacaksınız.

Çünkü sisteme girerken, kaldıraç olarak 10x kullanmıştınız. Bitcoin 500 Dolar değerlendiğinde, sizin aldığınız pozisyon Short olduğu zaman, bu işlemi kaldıraçla gerçekleştirdiğiniz için, 1.000 dolarlık bir zarar söz konusu olur çünkü Liquidation olmuş durumdasınızdır. Bunun sebebi girmiş olduğunuz pozisyonun zararını hesabınızdaki paranın kapatamayacağı seviyeye ulaşmış olmasıdır. Bu noktada Margin Call alabilirsiniz. Margin Call, hesabınızın Liquidation olmasını engellemek için sisteme daha fazla para yatırmanız gerektiği uyarısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.